Dzisiaj: Niedziela 20 września 2020

100. rocznica Bitwy Warszawskiej - wideo

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =
zdjęcie
W tym roku obchodzimy stulecie Bitwy Warszawskiej, uznawanej za jedno z najważniejszych starć militarnych w historii świata. Bohaterów walk z bolszewicką nawałnicą uczcimy także w Piotrkowie.
Ze względu na trwający stan epidemii obchody wyjątkowej rocznicy będą przebiegać skromniej niż pierwotnie planowano. Najważniejszym akcentem uczczenia żołnierzy walczących z bolszewikami będzie uroczystość na cmentarzu wojskowym, na którym spoczywają bezimienni bohaterowie tamtych dni: oficerowie zawodowi, żołnierze z poboru i ochotnicy.

O godz. 10:00 kwiaty pod mogiłami na cmentarzu wojskowym przy ul. Partyzantów złożą przedstawiciele władz miasta oraz pozostałe przybyłe delegacje.Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej swoją ofertę przygotowały również instytucje miejskie.

Okolicznościową wystawę pt.: „100-lecie „Cudu nad Wisłą” przygotowało również Muzeum wspólnie z Archiwum Państwowym w Piotrkowie. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną zachowane w zbiorach obu placówek pamiątki związane z wojną polsko-bolszewicką. Znajdą się tam: plakaty, odznaczenia i dokumenty związane z Piotrkowem i mieszkańcami naszego miasta i powiatu – uczestnikami walk w latach 1919-1921, a także broń i wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego. Więcej o ekspozycji piszemy TUTAJ.

Kolejną propozycją upamiętniającą 100-lecie Bitwy Warszawskiej jest ekspozycja przygotowana przez Mediatekę 800-lecia. Na wystawie pt.: „Bitwa Warszawska w księgozbiorze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim” znajdziemy książki ze zbiorów piotrkowskiej biblioteki poświęcone jednej z najważniejszych bitew w dziejach Polski i świata. Więcej o wystawie piszemy TUTAJ.
← powrót