Dzisiaj: Środa 30 września 2020

Prywatne kamienice wpływają na wizerunek miasta

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
zdjęcie
Rokrocznie w Piotrkowie przybywa wyremontowanych budynków. Część z nich to także nieruchomości prywatne. Właśnie z myślą o właścicielach takich kamienic organizowany jest konkurs „Nowa Elewacja”.
- Ma to zachęcić do wykonywania renowacji budynków, a tym samym poprawiania wizerunku miasta - mówi prezydent Krzysztof Chojniak, pomysłodawca konkursu „Nowa Elewacja” i dodaje, że przedsięwzięcie jest formą podziękowania za włożony trud i wysiłek.
Za nami 11 edycji konkursu, do którego łącznie zgłoszono aż 56 kamienic. Kapituła konkursowa przyznała dotychczas nagrody 43 zmodernizowanym budynkom, pozostałe 13 otrzymało wyróżnienia. Łączna kwota wypłaconych nagród wynosi blisko 630 tys. zł.

Trwa 12 edycja konkursu. Właściciele, którzy w ubiegłym roku wyremontowali swoje budynki, do końca lutego mogą do Urzędu Miasta składać wniosek wraz z dokumentacją zdjęciową (szczegóły dotyczące konkursu znajdują się TUTAJ).

Mimo zainteresowania piotrkowian konkursem „Nowa Elewacja” i jego pięknych efektów nie wszyscy właściciele podejmują się trudu renowacji prywatnych budynków. Do tego część z nich od wielu lat jest zaniedbana. Odpadające fragmenty gzymsów czy fasad, to tylko niektóre mankamenty. Wszystko to powoduje, że odstraszają swym wyglądem i psują estetykę rewitalizowanych terenów. Niechlubnych przykładów jest kilka: budynek po „Metalplaście” przy ul. Próchnika, dawna restauracja „Europa” przy pl.Kościuszki, czy kamienica przy skrzyżowaniu ul. Pereca z ul. Starowarszawską.

- Wielokrotnie apelowaliśmy do właścicieli wspomnianych kamienic o podjęcie remontu. W niektórych przypadkach chcieliśmy nawet kupić całą nieruchomość. Jednak żądano od nas dużo większych kwot niż wynikało to z wyceny rzeczoznawcy - wyjaśnia wiceprezydent Andrzej Kacperek i dodaje.
- Zwracaliśmy się także do Inspektora Nadzoru Budowlanego i innych służb o podjęcie działań. Niestety w obecnym stanie prawnym niemożliwe jest zmuszenie (zwłaszcza przez samorząd) właściciela prywatnej nieruchomości do podjęcia działań remontowych. Należy mieć nadzieję na zmiany legislacyjne w tym zakresie, które pozwoliłyby uporać się z tym problemem występującym praktycznie w całym kraju - podsumowuje.
← powrót