35-lecie Henryka Trojana

Proszę określić gdzie leży problem:
5 + 1 =
Link
5 + 1 =
DSC02695
W piątkowy (24.06) wieczór w w Ośrodku Działań Artystycznych odbył się wernisaż wystawa pn. "Droga" autorstwa Henryka Trojana. Artysta obchodzi w tym roku 35-lecie pracy twórczej.
Piątkowy wernisaż wystawy pn. „Droga” zorganizowano z okazji wyjątkowego jubileuszu 35-lecia pracy twórczej Henryka Trojana. Była to również okazja do uhonorowania artysty Złotym Medalem Honorowym Piotrkowa Trybunalskiego. W imieniu Przewodniczącego Rady Miasta Mariana Błaszczyńskiego odznaczenie wręczyła radna Krystyna Czechowska, przewodnicząca komisji budżetu, finansów i planowania Rady Miasta.

Prezentowane na wystawie prace malarskie można podziwiać w Ośrodku Działań Artystycznych przy ul. Sieradzkiej do 24 lipca.

Henryk Trojan urodził się w Piotrkowie Trybunalskim. Ukończył studia artystyczne w PWSSP Łódź – obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Malarstwo studiował w pracowni prof. Wiesława Garbolińskiego. Dyplom otrzymał w 1987 roku.
Artysta zajmuje się głównie malarstwem olejnym. Od lat tworzy cykl obrazów figuratywnych dotyczących naszej codzienności. Gotycko wydłużone ciała o małych owalnych głowach to charakterystyczne cechy postaci z płócien Henryka Trojana. Ta melancholijna opowieść o człowieku, jego tęsknotach i pospolitych codziennych sprawach, opowieść jakby niedomówiona, zastygła w oczekiwaniu, podkreślona przez bogatą i zharmonizowaną kolorystykę zaprawiona jest często nutą ironii i poczuciem humoru.

Był nagrodzony na ogólnopolskim konkursie malarstwa „Bielska Jesień 95”. Uczestnik wielu plenerów malarskich w Polsce i za granicą (m. in. Grecja, Litwa, Włochy). Jeden z założycieli Stowarzyszenia Piotrkowskich Artystów Plastyków w 1996 r. i jego aktywny przedstawiciel do dziś. Jego prace prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
← powrót